panorama Tyńca MałegoW skrócie:

"Nasz Tyniec Mały"-wrzesień 2022

 Zdjęcie wrześniowej gazetki Nasz Tyniec Mały


znak wypunktowania treści   Ulica Racławicka należy do najwęższych w Tyńcu Małym. Właściciele budynku, w którym znajdował się punkt ze sprzedażą akcesoriów muzycznych, zakończyli działalność oddając obiekt do użytku firmie handlującej materiałami budowlanymi lub wykonującej usługi budowlane. Pod obiekt nowej firmy podjeżdżają ciężkie pojazdy, często z naczepami zamykając na dłuższy czas wąską ulicę. Co będzie jak zacznie się szkoła, którędy mają chodzić i przejeżdżać rodzice i dzieci? Sołtys dwukrotnie składał pisma w Urzędzie Gminy Kobierzyce, na razie niczego nie zmieniono. Znając skuteczność Sołtysa mamy nadzieję, że nie odpuści i zlikwiduje działalność tego typu firmy, gdzie zgodnie z planem zagospodarowania taka działalność jest niedopuszczalna.

(informacje pochodzą z majowo-wrześniowego numeru pisma informacyjnego Stowarzyszenia "Nasz Tyniec Mały" nr2 (66) 2022r)


Prognoza pogody:

        


W skrócie:

znak wypunktowania treści   Od pewnego czasu w Tyńcu Małym i chyba nie tylko, małe niebieskie kubły długo pozostają nie wybierane. Nie dość, że wygląda to ohydnie, to w dodatku cuchnie potwornie, bo osoby spacerujące z psami wolą jednak wrzucać odpady do niebieskich kubłów niż pozwalać na załatwianie się czworonogom gdzie chcą. Jak długo możemy czekać by zlikwidować takie zjawisko?

znak wypunktowania treści   Podstawiane przez firmę kontenery na odzież są często rozbijane w poszukiwaniu ciekawszych ubiorów. Nie skutkują kontakty z firmą, która zwykle nie odbiera telefonów. Trzeba jednak podjąć jakieś zdecydowane działanie by nie wypadło na to, że w naszym Tyńcu Małym nie działa odbiór odpadów z niebieskich kubłów i dosypuje się śmieci przykontenerach do zbierania odzieży.

znak wypunktowania treści   Pisaliśmy już kilka razy o konieczności rozbudowy oświetlenia na ul. Wrocławskiej do ul. Dolnej gdzie przybywa ruchu pieszego do Dino. Czy gmina ma w planie w przyszłym roku wykonanie tego ważnego dla bezpieczeństwa mieszkańców zadania?

znak wypunktowania treści   Budowa ul. Domasławskiej dotarła do cmentarza. Mamy nadzieję, że prace zakończą się jeszcze przed końcem roku.

(informacje pochodzą z majowo-wrześniowego numeru pisma informacyjnego Stowarzyszenia "Nasz Tyniec Mały" nr2 (66) 2022r)Wywóz odpadów w IV kw. 2022r:

terminy wywozu odpadów z Tyńca Małego

Jakość powietrza w Tyńcu Małym:


Jakość powietrza w Tyńcu Małym


Husowianie w Tyńcu MałymZdjęcie zastrzyku szczepionkowego W tym roku mija 75. rocznica przybycia do Tyńca Małego osadników z Husowa (gmina Markowa w pow. łańcuckim). Pod Wrocław przywiódł Husowian i Cierpiszan prof. Wincenty Styś, który zachęcił swoich krajan do przyjazdu na ziemie zachodnie, by zagospodarować 550 ha tynieckich gruntów po folwarku Rufferów. Przybysze zawiązali Spółdzielnię Percelacyjno-Osadniczą według statutu opracowanego przez profesora Stysia. Mieli pracować razem do chwili usamodzielnienia się, by po pięciu latach założyćwłasnd, 10. hektarowe gospodarstwa. Niestety pracowali tylko trzy lata, gdy Stalin zmusił wszystkich rolników do systemu kołchozowego i było po spółdzielni. Nastała bieda i kradzieże. Dopiero w 1956 r., po dojściu Gomułki do władzy rozwiązano kołchoz i wszyscy rolnicy wrócili na swoje, otrzymując niestety tylko po 4,80 ha gruntów.

W rocznicę przybycia osadników spod Łańcuta, do Tyńca MMałego przybyli goście z Husowa. W przeważającej większości byli to członkowie Orkiestry Dętej OSP I-Iusów, którzy po zwiedzaniu Wrocławia i Książa, w niedzielę 28 sierpnia zagrali na mszy św. 0 godz. 10:00, a po niej na placu przed kościołem. Następnie udali się do Kobierzycby prowadzić orszak dożynkowy z kościoła na stadion. Goście zakwaterowani byli w ZSP w Krzyżowicach a posiłki Władzi Domalacznej spożywano w tynieckiej świetlicy. Sołtys opowiadał historię Tyńca Małego a goście zainteresowali się jego książką i chętnie się w nią zaopatrywali. W składzie orkiestry byli Mirosław Mac, Wójt Gminy Markowa i Marcin Bembenik Sołtys Husowa. Obaj odwiedzali Tyniec Mały w ubiegłym roku podczas obchodów 800-lecia lokacji Tyńca Małego.

Orkiestra już zapowiedziała przyjazd w przyszłym roku.Szczepienia przeciw Covid-19Zdjęcie zastrzyku szczepionkowego Ponad 1000 osób z grupy 60+ przyjęło drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 w Gminie Kobierzyce. Od 22 lipca w punktach szczepień mogą rejestrować się pacjenci powyżej 60. roku życia, którzy są po pełnym szczepieniu podstawowym i pierwszej dawce przypominającej. Od 17 sierpnia drugą dawkę przypominającą może przyjmować także personel placówek medycznych, studenci kierunków medycznych i pracownicy zakładów leczniczych dla zwierząt.

Na szczepienie można umawiać się po 120 dniach od pierwszej dawki przypominającej. Aby zapisać się na szczepienie należy zalogować się na Internetowy Portal Pacjenta – skierowanie zostanie automatycznie wygenerowane na stronie, a następnie wybrać miejsce i termin szczepienia. Po dokonaniu rezerwacji każda osoba otrzyma SMS z informacją potwierdzającą. Jeśli nie chcemy umawiać sięonline, można zadzwonić na infolinię (tel. 989) lub skontaktować się z wybranym punktem szczepień

Mieszkańcy Gminy Kobierzyce mogą rejestrować się na szczepienia telefonicznie, pod numerem: 71 311 12 36, w godzinach od 11:00 do 18:00.

Szczepienia realizowane są w przychodniach Twój Lekarz:
- w Kobierzycach, ul. Witosa 5
- w Tyńcu Małym, ul. Zdrowa 2
- w Ślęzie, ul. Przystankowa 2

– Systematycznie otwieramy kolejne terminy, tak by wszyscy zainteresowani mogli umówić się na szczepienia – podkreśla Patrycja Chrystowicz koordynatorka szczepień przeciw COVID-19 w sieci Twój Lekarz.

Druga dawka przypominająca wykonywana jest z użyciem szczepionek firm Pfizer i Moderna. Według specjalistów przyjęcie kolejnej dawki preparatu chroni przed ciężkim zachorowaniem, a to jest niezmiernie ważne w obliczu narastającej fali infekcji. Właśnie dlatego wszystkie osoby, które ukończyły 60 lat i były szczepione w przychodniach Twój Lekarz mogą spodziewać się telefonu z zaproszeniem na szczepienie przypominające. Chodzi o niemal 4 tysiące pacjentów, którzy przyjęli preparaty przeciw COVID-19.

W Gminie Kobierzyce podstawowy cykl szczepień przeciw COVID-19 przeszło ponad 70% mieszkańców. To najlepszy wynik wśród gmin wiejskich na Dolnym Śląsku dający Kobierzycom 28. miejsce w krajowym rankingu i drugą po Wrocławiu pozycję w województwie dolnośląskim.

NZOZ Twój Lekarz

Jak wybrać efektywne źródło ciepła i ciepłej wody ?Zapotrzebowanie na energię cieplną domu Dla osób stojących przed dylematem wyboru źródła ogrzewania dla domu w trakcie budowy, warto sprawdzić na www.symulatorogrzewania.pl , aktualne ceny opału, dobrać moc kotła/urządzenia i porównać co się aktualnie opłaca zastosować.

W dolnej części tej sekcji strony, znajduje się przykładowa tabela z wyliczeniami dla obiektu mieszkalnego o powierzchni 150m.kw. , zapotrzebowaniu na ciepło na poziomie 100kWh/m.kw./rok + ciepła woda użytkowa dla 4 osób.

Pod linkiem https://www.symulatorogrzewania.pl/ można przeprowadzić własną symulację kosztów związanych z używaniem różnych typów pieców, zmieniać dowolnie dane wejściowe w zależności od wielkości budowanego domu, wybranego źródła energii cieplnej, liczby mieszkańców, ...

Przy wstępnych danych wejściowych :
- centralne ogrzewanie i ciepła woda użytkowa
- powierzchnia domu 150m.kw.
- zapotrzebowaniu jednostkowym 100kWh/m.kw. ( dom dobrze ocieplony)
- ogrzewaniu podłogowym ( temp. 35st.C.)
- lokalizacja w woj. dolnośląskim
- używaniu zbiornika ciepłej wody użytkowej

Poniższa tabela pokazuje całkowite koszty ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody, bazując na obecnych cenach jednostkowych źródeł energii ( dane na 27 sierpnia 2022r).

Tabela kosztów ogrzewaniaDom Seniora w Tyńcu MałymDom seniora w Tyńcu Małym Spotkania, wycieczki, zajęcia plastyczne, muzyczne, profesjonalne porady i wsparcie w życiowych sytuacjach. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu Senior+ moduł II Dzienny Dom Pomocy w Tyńcu Małym umożliwia osobom starszym aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Kwota dotacji to 58 143,00 zł.

Dzienny Dom Pomocy w Tyńcu Małym przeznaczony jest dla 30 osób powyżej 60-ego roku życia, które nie są aktywne zawodowo i mieszkają na terenie Gminy Kobierzyce. Podopiecznym zapewniony jest transport, dwa posiłki, gorące napoje i zajęcia aktywujące. Warsztaty artystyczne, ćwiczenia fizyczne, zajęcia kulturalno-rekreacyjne – kobierzyccy seniorzy nie tylko biorą udział w wykładach dotyczących dbania o siebie i zdrowego żywienia, uczą się także obsługiwać komputery, jeżdżą na wycieczki i dbają o aktywność fizyczną.

Opiekunowie zapewniają pomoc w rozwijaniu i wzmacnianiu aktywności oraz samodzielności życiowej podopiecznych. Seniorzy otrzymują pomoc psychologiczną, poradnictwo i profesjonalne wsparcie w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych, a także w bieżących sprawach życia codziennego.

UGK

Rehabilitacja lecznicza po przebytej chorobie COVID-19Ulotka programu rehabilitacji leczniczej po Covid19 Pokonali COVID-19, ale nie skończyli walki o zdrowie. W Gminie Kobierzyce rusza program rehabilitacji ozdrowieńców. Skorzystać z niego może nawet 1000 pacjentów.

Nie mogą rozmawiać bez zadyszki, wejście po schodach rozkładają na raty, męczy ich zwykly spacer. Szacuje się, że około 30% ozdrowieńców cierpi na powikłania pocovidowe. Najczęściej są to problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i bóle mięśniowo-stawowe. To skutki zniszczenia płuc, z którym boryka sie większość pacjentów po ciężkim przebiegu COVID-19. Powrót do zdrowia zaczyna się od nauki efektywnego oddechu.

Covid zniknął z pierwszych stron gazet. ale to nie znaczy, że zniknął z znaszegożycia. Codziennie diagnozujemy nowe przypadki zachorowań, chociaż nie jest ich w tej chwili tak dużo jak w szczycie pandemii. Zauważamy też, że wariant Omrikron pocjancie przechodzą łagodnie, ale zdarza się, że kilka miesięcy po chorobie zaczynają skarżyć soema problemy z wydolnością płuc i ogólne osłabienie. Dzięki rehabilitacji można znacznie poprawić swoją sprawność oddechowią, zwiększyć wydolność wysiłkową i krążeniowq oraz szybciej powrócić do pelnej sprawności - mówi dr n. med. Małgorzata Kajderowicz-Kowalik.

Program rehabilitacji leczniczeej dla mieszkańców Gminy Kobierzyce po przebytej chorobie COVID-19 ruszył w lipcu 2022r. Będą mogły z niego skorzystać osoby. które koronawirusa przechodziły nie wcześniej niż rok temu, a teraz borykają się z powikłaniami po chorobie. W sumie z rehabilitacji może skorzystać nawet 1000 pacjentów.

- Aby wziąć udział w programie należy dostarczyć do Urzędu Gminy Kobierzyce zgodę na udział w programie i potwierdzenie faktu zamieszkania na torenie Gminy Kobierzyce, czyli pierwszą stronę PIT za 2021 rok. Ostateczną decyzję o włączeniu do programu podejmuje lekarz. Osoby zakwalifikowane, mają zagwarantowane 6 tygodni lrompleksowej rehabilitacji, dwa razy w tygodniu - dodaje Maria Wilk - Sekretarz Gminy Kobierzyce. Program będzie realizowany w Kobierzycach i Bielanach Wrocławskich przez NZOZ Przychodnia Rodzinna Kajderowicz i Biliński, Małgorzata Kajderowitz-Kowalik. Pierwsze wizyty kwalifikacyjne przeprowadzono już na początku lipca 2022r. Całkowity koszt programu to 1 mln złotych.

- To pieniądze, które jako gmina wygraliśmy w konkursie organizowanym przez Prezesa Rady Ministrów w ramach Narodowego Programu szczepień "Rosnąca Odpomość". Konkurs premiował gminy, które osiągnęły najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców. Program rehabilitacji jest realizowany dzięki odpowiedzialnej postawie naszych mieszkańców - mówi Wójt Gminy Kobierzyce - Ryszard Pacholik. COVID-19 jest chorobą wywołaną przez SARS-Cov-2, wirus z rodziny koronawirusów, która po raz pierwszy została stwierdzona w mieście Wuhan w Chinach w listopadzie 2019r, i stała się przyczyną globalnej pandemii. W Polsce na COVID-19 zachorowało ponad 6 mln osób.

Powyższy tekst autorstwa Gracjany Rutkowskiej, pochodzi z czerwcowego wydania Biuletynu Samorządowego "Kobierzyce. Moja Gmina-Moja Wieś"


Ulotka informacyjna programu rehabilitacji pocovidowej
Wakacje już rozpoczęte24 czerwca 2022 r. we wszystkich szkołach odbyły się uroczystości zakończenia roku szkolnego 2021/2022. W Gminie Kobierzyce 3 250 uczniów szkół podstawowych otrzymało świadectwa ukończenia nauki w danej klasie. 434 ósmoklasistów odebrało świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Na najlepszych uczniów czekały świadectwa z wyróżnieniem i nagrody.

92 uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, zostało uhonorowanych Nagrodą Wójta. W uroczystościach zakończenia roku szkolnego uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych, a także rodzice, dla których rozdanie świadectw było szczególnie emocjonujące. Mijający, choć trudny rok szkolny zaznaczył się wieloma osiągnięciami uczniów. Dla szczególnie uzdolnionych uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Kobierzyce, mających na swoim koncie bardzo dobre wyniki w nauce oraz wybitne osiągnięcia w prestiżowych konkursach i zawodach sportowych, przygotowany jest Lokalny Program Wspierania Uzdolnionych Uczniów w kategorii: stypendia naukowe i artystyczne oraz stypendia sportowe.

( fragment notatki z Biuletynu Samorządowego Gminy Kobierzyce z czerwca 2022r )Klasa 8a Szkoły Podstawowej w Tyńcu Małym rocznika 2021/22 Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Mazowieckiego w Tyńcu Małym , klasa VIIIa, wychowawca – Aldona Mazur

Oliwia Andrzejczak / Maja Bilińska / Mikołaj Ciszewski / Dorota Dańków / Krystian Dzięgo / Julian Grzechca / Maja Gwiazda / Stanisław Kałczuga / Alicja Klim / Kuba Kmiecik / Alan Krajewski / Maja Krasińska / Kamila Krausiewicz / Antonina Nowak / Nikola Pawlak / Marta Piasecka / Wiktor Piędel / Wojciech Piotrowski / Oliwia Przypek / Beniamin Styś / Marceli Sudoł / Lena Śliwińska / Maksymilian Węgrzynowski / Blanka WojnickaKlasa 8a Szkoły Podstawowej w Tyńcu Małym rocznika 2021/22 Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Mazowieckiego w Tyńcu Małym, klasa VIIIb, wychowawca – Małgorzata Wrona

Kacper Bernaś / Samiloby Boodie / Małgorzata Drobnicka / Nikola Frąckowiak / Filip Hunker / Antonina Janicka / Krzysztof Kania / Michał Komejko / Fabian Lędźwa / Jakub Łabuda / Marcel Łoszewski / Jakub Markiewicz / Kavin Nowakowski / Kinga Patryło / Alicja Poniatowska / Stanisław Roszkowski / Igor Ryczek / Igor Sobala / Maksymilian Stacherzak / Michał Włodarczyk / Karol Wojtas / Nikita Yakovliev

Opóźnienie na budowie ronda turbinowego

w Magnicach.Opóźnienie w budowie ronda w Magnicach Przeglądając informacje z portalu "www.tuwroclaw.com" :
"Korek na obwodnicy Wrocławia", dowiadujemy się o coraz większych opóźnieniach na budowie ronda turbinowego południowego krańca AOW w Magnicach.

Poniżej fragment artykułu z "TuWrocław" :

"Pierwotnie planowano oddanie inwestycji do użytku na początku wakacji. Rondo będzie miało dwa pasy ruchu oraz dodatkowe pasy, którymi jadący DK8 od Domasławia, łącznikiem od AOW, a także DK8 od strony Kobierzyc będą mogli je ominąć. Koszt budowy to około 15 mln zł. Spółka GLP nie informuje o nowym terminie zakończenia inwestycji."Całość artykułu po naciśnięciu tego linku:   naciśnij i przeczytaj


Jak zyskać do 21 tys. zł na pompę ciepła?

O programie "Moje Ciepło"Jakość powietrza w Tyńcu Małym Myślisz przyszłościowo o zaopatrywaniu domów w energię cieplną? Przyjrzyj się programowi "Moje ciepło", który polega na współfinansowaniu zakupu oraz montażu nowych pomp ciepła wykorzystywanych do celów ogrzewania lub ogrzewania i uzyskiwania ciepłej wody. To rozwiązanie zdecydowanie warto rozważyć w czasach trwającego kryzysu energetycznego. Dowiedz się, czy masz szansę na dofinansowanie z programu Moje ciepło, ile może wynieść dotacja. Nabór wniosków odbywa się do 31 grudnia 2026 r. lub do wyczerpania puli środków, więc warto zainteresować się tematem już teraz. Wnioskodawcą musi być osoba wskazana w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Więcej o programie Moje ciepło dowiesz się ze strony mojecieplo.gov.pl.


Więcej o programie "Moje ciepło"Budżet sołecki na 2022 rok


Sołtys wsi Tyniec Mały, podobnie jak pozostali sołtysi, otrzymał pismo od Wójta Gminy Kobierzyce w sprawie wysokości środków finansowych wyliczonych na 2022 rok. Tyniec Mały w przyszłym roku będzie miał do dyspozycji kwotę 109 950,21 zł. Kwota ta zapewni swobodną realizację planowanych zadań. Przypomnijmy, że do corocznej kwoty zaplanowanej przez gminę dla tynieckiego sołectwa Stowarzyszenie Nasz Tyniec Mały dokłada pozyskiwane corocznie od darczyńców kwoty. Środki Stowarzyszenia przeznaczane są głównie na organizację kolejnych Dni Tynieckich i innych imprez dla mieszkańców, takich jak: Wieczór Seniora, Spotkanie dzieci ze św. Mikołajem, Noc Świętojańska, Pieczony Ziemniak, Wieczór Opłatkowy, Wieczornica Święta Niepodległości, Koncert Majowy. Czasem nasza organizacja wspiera zakup urządzeń na place zabaw oraz dokłada do wydatków związanych z realizacją zadań zaplanowanych w złożonych przez Stowarzyszenie wnioskach o grant (w tym roku realizowane są dwa granty).

"Nasz Tyniec Mały"-kwiecień 2022

Zdjęcie majowej gazetki Nasz Tyniec Mały

Jakość powietrza w Tyńcu Małym:


Jakość powietrza w Tyńcu Małym