panorama Tyńca MałegoWywóz odpadów w IV kw. 2022r:

terminy wywozu odpadów z Tyńca Małego

Jakość powietrza w Tyńcu Małym:


Jakość powietrza w Tyńcu Małym


Rozpalajmy z głową !


Mamy pełnię jesieni, idzie zima. Właściciele nowoczesnych, współcześnie produkowanych pieców gazowych, pieców na pellet, pomp ciepła, powinni jedynie zadbać o sprawność tych jednostek grzewczych. Dla sporej, bardzo dużej grupy tu i teraz żyjących, głównym źródłem ciepła pozostaje piec starego typu, często określany jako kopciuch, czyli piec węglowy lub piec spalający drewno. W porze zimowej, uruchomienie, rozpalenie takiego pieca, wymaga cierpliwości, przygotowania paleniska, przemyślanego sposobu ułożenia rozpałki i opału. Jako przypomienie poprawności polecanej metody szybkiego i małodymnego rozpalenia pieca węglowego, czy pieca na drewno ( oby suche, sezonowane !!), zamieszczamy ilustrację pokazującą kolejne stopnie, etapy pracy pieca w czasie układania warstw opału i samego momentu rozpalenia ognia.

Schemat rozpalania od góry

Prognoza pogody:

        znak wypunktowania treści    "Nasz Tyniec Mały"-wrzesień 2022

 Zdjęcie wrześniowej gazetki Nasz Tyniec Mały

Wnioski na zakup węgla - ogłoszenie gminne z 16 listopada 2022r.Hałda węgla w składzie opału

Z dniem dzisiejszym, tj. 16 listopada 2022r. rozpoczynamy nabór wniosków o preferencyjny zakup węgla w 2022r. Do dokonania zakupu preferencyjnego na sezon grzewczy 2022/23 jest uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego i złoży wymagane oświadczenia. Wnioski będą podstawą do dokonania przez Gminę zamówienia w ramach otrzymanej od Polskiej Grupy Górniczej SA (dalej zwanej PGG) oferty.

Przyznany Gminie węgiel wg tej oferty jest w ograniczonej ilości i w sortymencie określonym przez PGG. Wnioski będą rozpatrywane wg kolejności wpływu, sprzedaż rozpocznie się po faktycznym pozyskaniu węgla.

Wnioski do wypełnienia przez mieszkańców Tyńca Małego na preferencyjny zakup paliwa stałego dla gospodarstw domowych wydaje Sołtys Janusz Gargała - termin do 02 grudnia 2022 r.

Wnioski są przyjmowane do 2 grudnia 2022r. Jest to data wpływu do Urzędu, a nie np. nadania w placówce pocztowej. Ewentualne wydłużenie terminu będzie uzależnione od złożonego zapotrzebowania przez wnioskodawców i możliwości zapewnienia sprzedaży.

Uwaga: osoby, które złożą wniosek nie dokonują jeszcze wpłat za węgiel, sprzedaż obecnie nie jest prowadzona! Prosimy czekać na dalsze informacje na stronie www.ugk.pl lub kontakt ze strony pracownika Urzędu Gminy. Należy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi we wniosku i starannie oraz wyraźnie wypełnić wszystkie pola, co przyspieszy rozpoznanie wniosku. Wniosek musi zostać podpisany.

Druk wniosków udostępnia się na stronie www.ugk.pl i Biurze Obsługi Klienta Urzędu Gminy.
Tam też zostanie udostępniona lista składów prowadzących dystrybucję paliwa – w przygotowaniu.

Ikona o możliwości pobrania wniosku o zakup węgla

Urząd Gminy Kobierzyce, 16 listopada 2022r
Zimowe dokarmianie ptaków


Dokarmianie ptaków w przydomowym karmniku jest powszechnie znaną i lubianą formą pomocy ptakom. Pozwala na obcowanie z dziką przyrodą bez wychodzenia z domu. Niewłaściwe dokarmianie może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlaczego? Do karmników przylatują zwykle przedstawiciele gatunków pospolitych i niezagrożonych – tj. sikory: bogatka i modraszka, dzwońce, wróble, mazurki. Dokarmianie nie uchroni natomiast gatunków ptaków, których egzystencja jest naprawdę zagrożona. Karmniki mogą stwarzać zagrożenie dla korzystających z nich ptaków ze względów higienicznych – nieczyszczona podłoga, gdzie oprócz resztek pokarmu, gromadzą się ptasie odchody, może stać się siedliskiem pasożytów i miejscem roznoszenia ptasich chorób, głównie salmonellozy. Karmniki odwiedzają chętnie drapieżniki (koty, kuny, ptaki drapieżne), dla których nasi podopieczni stają się potencjalną ofiarą.

Ptaki spotykane w Polsce w okresie zimowym
Dlatego należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

I. Dokarmianie ptaków powinno odbywać się tylko zimą. Najlepiej zacząć je z chwilą nadejścia mrozów i opadów śniegu. Celem dokarmiania jest danie ptakom wsparcia w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu, a nie karmienie ich i uzależnianie od kapryśnej, ludzkiej pomocy, czy zwabianie ich w jedno miejsce, gdzie mogą na nie czyhać drapieżniki i choroby. Raz rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować przez całą zimę – ptaki przyzwyczajają się, że w danym miejscu znajdują pokarm.

II. Karmnik należy umieścić wysoko, w miejscu niedostępnym dla kotów. Nieodpowiednimi miejscami do dokarmiania ptaków są przeszklone werandy. Zdarza się, ze spłoszone ptaki rozbijają się lub wręcz zabijają o duże szyby znajdujące się w sąsiedztwie, a krogulce bardzo szybko uczą się zaskakiwać swoje ofiary w takich miejscach. Niezwykle ważną sprawą jest prawidłowa konstrukcja karmnika. Niezbędny jest w nim daszek chroniący pokarmy przed opadami atmosferycznymi i osłona przed wiatrem. Jednocześnie musi zapewniać swobodny dolot i odlot (ucieczkę!). Konieczna jest w nim też wysuwana, łatwa do umycia podłoga. Karmniki bez wysuwanej podłogi sprawiają, że trudno w nich utrzymać higienę, a ptaki zjadają pokarm zanieczyszczony odchodami poprzednich biesiadników. Ostatnio bardzo dużym powodzeniem cieszą się tzw. karmniki rurowe. W ich przypadku ptaki nie mają styczności z odchodami innych biesiadników.

III. Regularnie uzupełniajmy pokarm w karmniku, mile widziana jest także woda, o którą zimą nie jest łatwo. Należy dbać o to, aby pokarm był odpowiedni i nie zepsuty. Sikorom poza tradycyjnym kawałkiem słoniny możemy serwować nasiona słonecznika (łuskane lub w łupinach) i konopie. Pamiętajmy, że słonina musi być surowa, bez przypraw i nie może wisieć dłużej niż 3-4 tygodnie. Trzeba ją zdejmować przy temperaturze powyżej zera, gdyż wtedy szybko jełczeje i staje się szkodliwa. W miejscach dokarmiania wróbli i mazurków odpowiednie są rożne odmiany prosa, drobne kasze i łuskany słonecznik, a tam gdzie występują sierpówki, gołębie miejskie, kawki i gawrony, można wysypywać grube kasze, pszenicę. Jeśli w naszym ogrodzie pojawią się dzwońce, to w okresie najsilniejszych mrozów wysypmy im nieco konopi i słonecznika. A w przypadku, gdy odwiedzą nas trznadle, dajmy nieco prosa, łuskanego owsa czy płatków owsianych. Kosy i kwiczoły możemy dokarmiać pokrojonymi rodzynkami, daktylami, morelami czy kawałkami jabłka, jeżeli mróz nie jest zbyt tęgi. Dobrze o zimowym dokarmianiu tych ptaków pomyśleć już latem lub jesienią, by zimą podać im zebrane wcześniej i zamrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, ligustru, porzeczek, jagód albo aronii. Suszone owoce nie są tak dobre jak mrożone, gdyż pęcznieją w wolu, powiększając swą objętość, co przy zjedzeniu ich większej ilości może okazać się niebezpieczne. Poza tym mrożone owoce są bogatsze w witaminy i ptaki szybciej je trawią.

NIGDY NIE STOSOWAĆ: pokarmów solonych (warzyw, słoniny itp.), samych ziemniaków, pieczywa, suchych owoców, potraw zepsutych czy zjełczałych.

Mały plakat niektórych ptaków w Polsce

znak wypunktowania treści    Duży plakat ptaków spotykanych w Polsce w okresie zimowym

znak wypunktowania treści    Źródło: http://ptaki.info/brzęczka

( WO - 18 listopada 2022r )

STOP paleniu odpadami !


Tekst wprowadzający i grafika pochodzą z portalu informacyjnego programu "Czyste powietrze".

"Dym z przestarzałych pieców i kotłów to trująca mieszanka wybuchowa. Zawiera substancje szkodliwe dla naszego zdrowia i życia, powodujące zarówno doraźne dolegliwości, jak i poważne schorzenia. Zagrożeni są wszyscy. Nawet ci, którzy jeszcze nie przyszli na świat: smog zagraża zdrowiu płodu.

Każdego roku z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera aż 45 tysięcy osób w naszym kraju.

To tak jakby stracić średniej wielkości miasto! Wybierając program Czyste Powietrze, wybierasz zdrowie i życie."         Grafika dotycząca szkodliwości palenia odpadami


Duża dawka pożytecznych informacja dotycząca smogu, niskiej emisji, szkodliwości palenia odpadami, paliwami niskiej jakości jakim jest na przykład WĘGIEL BRUNATNY, znajduje się w zakładce "Edukacja", do której prowadzi poniższy link:

znak wypunktowania treści    Czym jest smog ?

znak wypunktowania treści    Czym jest węgiel brunatny ?Sekcje Kobierzyckiego Ośrodka KulturyZdjęcie artykułu o kobieczyckim ośrodku kulutury Kobierzycki Ośrodek Kultury w połowie września rozpoczął kolejny sezon kulturalny. Na rok szkolny 2022/2023 przygotowaliśmy bogatą ofertę dla następujących miejscowości: Kobierzyce, Bielany Wrocławskie, Tyniec Mały, Ślęza i Wysoka.

W tym roku wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najmłodszym mieszkańcom naszej gminy przygotowaliśmy zupełnie nowy rozszerzony katalog naszych sekcji. Tym razem w grafiku pojawiły się: taniec jazz z elementami baletu, majsterkowanie, tkactwo (dzieci i dorośli), taneczna zumba kids oraz taniec mix dance.

Dodatkowo kontynuujemy zajęcia kulturalne w świetlicach profilaktyki środowiskowej oraz zajęcia dla seniorów w świetlicach wiejskich na terenie gminy. Zupełną nowością w naszej działalności są rodzinne warsztaty weekendowe, które cyklicznie będą odbywały się w różnych miejscowościach naszej gminy. Do końca roku planujemy realizację zajęć: malarstwo na jedwabiu, batik, warsztaty tworzenia świec i mydła oraz warsztaty szycia.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą kulturalną. Szczegóły na stronie internetowej: www.kultura-kobierzyce.pl

autor: Joanna Szymkowska

(informacje pochodzą z Biuletynu Samorządowego Gminy Kobierzyce ( nr 80, wrzesień 2022)Nowe rondo przy AOW już otwarteZdjęcie ronda w Magnicach, na Obwodnicy Wrocławia W internetowym portalu TuWrocław.com ( informacja z poniedziałku, 11 października 2022r.), poinformowano o uruchomieniu ruchu drogowego na budowanym i zbudowanym rondzie Obwodnicy Wrocławia w Magnicach. O szczegółach można przeczytać w artykule, do którego prowadzi link umieszczony na końcu tej notki informacyjnej.

Cytując jedynie fragment : "Ogromne rondo turbinowe powstało pod Wrocławiem i już jest przejezdne. Ułatwi życie m.in. kierowcom podróżującym obwodnicą miejską i autostradą A4. Pokaźne rondo powstało w Magnicach, w gminie Kobierzyce, w miejscu skrzyżowania ulicy Jesionowej i drogi krajowej nr 8 z łącznikiem obwodnicy Wrocławia.

Plan jest taki, by w tym rejonie zaczynała się przyszła trasa S8 do Kłodzka. Jego budowa kosztowała 15 mln zł i została sfinansowana przez firmę GLP, która buduje w okolicy ogromne magazyny."


znak wypunktowania treści   Przeczytaj, zobacz całość artykułu :    link do artykułu w TuWrocławHusowianie w Tyńcu MałymZdjęcie zastrzyku szczepionkowego

W tym roku mija 75. rocznica przybycia do Tyńca Małego osadników z Husowa (gmina Markowa w pow. łańcuckim). Pod Wrocław przywiódł Husowian i Cierpiszan prof. Wincenty Styś, który zachęcił swoich krajan do przyjazdu na ziemie zachodnie, by zagospodarować 550 ha tynieckich gruntów po folwarku Rufferów. Przybysze zawiązali Spółdzielnię Percelacyjno-Osadniczą według statutu opracowanego przez profesora Stysia. Mieli pracować razem do chwili usamodzielnienia się, by po pięciu latach założyćwłasnd, 10. hektarowe gospodarstwa. Niestety pracowali tylko trzy lata, gdy Stalin zmusił wszystkich rolników do systemu kołchozowego i było po spółdzielni. Nastała bieda i kradzieże. Dopiero w 1956 r., po dojściu Gomułki do władzy rozwiązano kołchoz i wszyscy rolnicy wrócili na swoje, otrzymując niestety tylko po 4,80 ha gruntów.

W rocznicę przybycia osadników spod Łańcuta, do Tyńca MMałego przybyli goście z Husowa. W przeważającej większości byli to członkowie Orkiestry Dętej OSP I-Iusów, którzy po zwiedzaniu Wrocławia i Książa, w niedzielę 28 sierpnia zagrali na mszy św. 0 godz. 10:00, a po niej na placu przed kościołem. Następnie udali się do Kobierzycby prowadzić orszak dożynkowy z kościoła na stadion. Goście zakwaterowani byli w ZSP w Krzyżowicach a posiłki Władzi Domalacznej spożywano w tynieckiej świetlicy. Sołtys opowiadał historię Tyńca Małego a goście zainteresowali się jego książką i chętnie się w nią zaopatrywali. W składzie orkiestry byli Mirosław Mac, Wójt Gminy Markowa i Marcin Bembenik Sołtys Husowa. Obaj odwiedzali Tyniec Mały w ubiegłym roku podczas obchodów 800-lecia lokacji Tyńca Małego.

Orkiestra już zapowiedziała przyjazd w przyszłym roku.


Monografia historii Tyńca Małego.Janusz Gargała - autor monografii o historii Tyńca Małego Janusz Gargała, sołtys Tyńca Małego i jednocześnie wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wrocławskiego, wieloletni samorządowiec (od 1990 r.), jest autorem książki p. t. „Tyniec Mały w dziejach Śląska”, wydanej przez Stowarzyszenie Nasz Tyniec Mały, przy wsparciu LGD Lider A4. Piękne opracowanie o 662 stronach i 511 fotografiach, zachęca czytelników do zajrzenia na strony dzieła naszego sołtysa. Opracowaną monografię autor poświęcił szczególnie swoim mieszkańcom ( zdjęcie Janusza Gargały - autora monografii poniżej)

Siedemnaście rozdziałów książki opisuje bogatą historię naszej pięknej, podwrocławskiej miejscowości, od okresu prahistorycznego do współczesności. Zachęcamy wszystkich do sięgnięcia po tyniecką monografię. Gratulujemy i dziękujemy!
Dostępność u sołtysa, tel.: 693 988 019 lub 713 118 019.

znak wypunktowania treści    Spis treści "Tyniec Mały w dziejach Śląska"


znak wypunktowania treści    Pełnowymiarowa ulotka książki

znak wypunktowania treści    Powrót na stronę główną


Szczepienia przeciw Covid-19Zdjęcie zastrzyku szczepionkowego

Ponad 1000 osób z grupy 60+ przyjęło drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 w Gminie Kobierzyce. Od 22 lipca w punktach szczepień mogą rejestrować się pacjenci powyżej 60. roku życia, którzy są po pełnym szczepieniu podstawowym i pierwszej dawce przypominającej. Od 17 sierpnia drugą dawkę przypominającą może przyjmować także personel placówek medycznych, studenci kierunków medycznych i pracownicy zakładów leczniczych dla zwierząt.

Na szczepienie można umawiać się po 120 dniach od pierwszej dawki przypominającej. Aby zapisać się na szczepienie należy zalogować się na Internetowy Portal Pacjenta – skierowanie zostanie automatycznie wygenerowane na stronie, a następnie wybrać miejsce i termin szczepienia. Po dokonaniu rezerwacji każda osoba otrzyma SMS z informacją potwierdzającą. Jeśli nie chcemy umawiać sięonline, można zadzwonić na infolinię (tel. 989) lub skontaktować się z wybranym punktem szczepień

Mieszkańcy Gminy Kobierzyce mogą rejestrować się na szczepienia telefonicznie, pod numerem: 71 311 12 36, w godzinach od 11:00 do 18:00.

Szczepienia realizowane są w przychodniach Twój Lekarz:
- w Kobierzycach, ul. Witosa 5
- w Tyńcu Małym, ul. Zdrowa 2
- w Ślęzie, ul. Przystankowa 2

– Systematycznie otwieramy kolejne terminy, tak by wszyscy zainteresowani mogli umówić się na szczepienia – podkreśla Patrycja Chrystowicz koordynatorka szczepień przeciw COVID-19 w sieci Twój Lekarz.

Druga dawka przypominająca wykonywana jest z użyciem szczepionek firm Pfizer i Moderna. Według specjalistów przyjęcie kolejnej dawki preparatu chroni przed ciężkim zachorowaniem, a to jest niezmiernie ważne w obliczu narastającej fali infekcji. Właśnie dlatego wszystkie osoby, które ukończyły 60 lat i były szczepione w przychodniach Twój Lekarz mogą spodziewać się telefonu z zaproszeniem na szczepienie przypominające. Chodzi o niemal 4 tysiące pacjentów, którzy przyjęli preparaty przeciw COVID-19.

W Gminie Kobierzyce podstawowy cykl szczepień przeciw COVID-19 przeszło ponad 70% mieszkańców. To najlepszy wynik wśród gmin wiejskich na Dolnym Śląsku dający Kobierzycom 28. miejsce w krajowym rankingu i drugą po Wrocławiu pozycję w województwie dolnośląskim.

NZOZ Twój Lekarzznak wypunktowania treści    Powrót na stronę głównąJak wybrać efektywne źródło ciepła i ciepłej wody ?Zapotrzebowanie na energię cieplną domu Dla osób stojących przed dylematem wyboru źródła ogrzewania dla domu w trakcie budowy, warto sprawdzić na www.symulatorogrzewania.pl , aktualne ceny opału, dobrać moc kotła/urządzenia i porównać co się aktualnie opłaca zastosować.

W dolnej części tej sekcji strony, znajduje się przykładowa tabela z wyliczeniami dla obiektu mieszkalnego o powierzchni 150m.kw. , zapotrzebowaniu na ciepło na poziomie 100kWh/m.kw./rok + ciepła woda użytkowa dla 4 osób.

Pod linkiem https://www.symulatorogrzewania.pl/ można przeprowadzić własną symulację kosztów związanych z używaniem różnych typów pieców, zmieniać dowolnie dane wejściowe w zależności od wielkości budowanego domu, wybranego źródła energii cieplnej, liczby mieszkańców, ...

Przy wstępnych danych wejściowych :
- centralne ogrzewanie i ciepła woda użytkowa
- powierzchnia domu 150m.kw.
- zapotrzebowaniu jednostkowym 100kWh/m.kw. ( dom dobrze ocieplony)
- ogrzewaniu podłogowym ( temp. 35st.C.)
- lokalizacja w woj. dolnośląskim
- używaniu zbiornika ciepłej wody użytkowej

Poniższa tabela pokazuje całkowite koszty ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody, bazując na obecnych cenach jednostkowych źródeł energii ( dane na 27 sierpnia 2022r).

Tabela kosztów ogrzewaniaznak wypunktowania treści    Powrót na stronę główną

Dom Seniora w Tyńcu MałymDom seniora w Tyńcu Małym Spotkania, wycieczki, zajęcia plastyczne, muzyczne, profesjonalne porady i wsparcie w życiowych sytuacjach. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu Senior+ moduł II Dzienny Dom Pomocy w Tyńcu Małym umożliwia osobom starszym aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Kwota dotacji to 58 143,00 zł.

Dzienny Dom Pomocy w Tyńcu Małym przeznaczony jest dla 30 osób powyżej 60-ego roku życia, które nie są aktywne zawodowo i mieszkają na terenie Gminy Kobierzyce. Podopiecznym zapewniony jest transport, dwa posiłki, gorące napoje i zajęcia aktywujące. Warsztaty artystyczne, ćwiczenia fizyczne, zajęcia kulturalno-rekreacyjne – kobierzyccy seniorzy nie tylko biorą udział w wykładach dotyczących dbania o siebie i zdrowego żywienia, uczą się także obsługiwać komputery, jeżdżą na wycieczki i dbają o aktywność fizyczną.

Opiekunowie zapewniają pomoc w rozwijaniu i wzmacnianiu aktywności oraz samodzielności życiowej podopiecznych. Seniorzy otrzymują pomoc psychologiczną, poradnictwo i profesjonalne wsparcie w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych, a także w bieżących sprawach życia codziennego.

UGKznak wypunktowania treści    Powrót na stronę główną

Rehabilitacja lecznicza po przebytej chorobie COVID-19Ulotka programu rehabilitacji leczniczej po Covid19 Pokonali COVID-19, ale nie skończyli walki o zdrowie. W Gminie Kobierzyce rusza program rehabilitacji ozdrowieńców. Skorzystać z niego może nawet 1000 pacjentów.

Nie mogą rozmawiać bez zadyszki, wejście po schodach rozkładają na raty, męczy ich zwykly spacer. Szacuje się, że około 30% ozdrowieńców cierpi na powikłania pocovidowe. Najczęściej są to problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i bóle mięśniowo-stawowe. To skutki zniszczenia płuc, z którym boryka sie większość pacjentów po ciężkim przebiegu COVID-19. Powrót do zdrowia zaczyna się od nauki efektywnego oddechu.

Covid zniknął z pierwszych stron gazet. ale to nie znaczy, że zniknął z znaszegożycia. Codziennie diagnozujemy nowe przypadki zachorowań, chociaż nie jest ich w tej chwili tak dużo jak w szczycie pandemii. Zauważamy też, że wariant Omrikron pocjancie przechodzą łagodnie, ale zdarza się, że kilka miesięcy po chorobie zaczynają skarżyć soema problemy z wydolnością płuc i ogólne osłabienie. Dzięki rehabilitacji można znacznie poprawić swoją sprawność oddechowią, zwiększyć wydolność wysiłkową i krążeniowq oraz szybciej powrócić do pelnej sprawności - mówi dr n. med. Małgorzata Kajderowicz-Kowalik.

Program rehabilitacji leczniczeej dla mieszkańców Gminy Kobierzyce po przebytej chorobie COVID-19 ruszył w lipcu 2022r. Będą mogły z niego skorzystać osoby. które koronawirusa przechodziły nie wcześniej niż rok temu, a teraz borykają się z powikłaniami po chorobie. W sumie z rehabilitacji może skorzystać nawet 1000 pacjentów.

- Aby wziąć udział w programie należy dostarczyć do Urzędu Gminy Kobierzyce zgodę na udział w programie i potwierdzenie faktu zamieszkania na torenie Gminy Kobierzyce, czyli pierwszą stronę PIT za 2021 rok. Ostateczną decyzję o włączeniu do programu podejmuje lekarz. Osoby zakwalifikowane, mają zagwarantowane 6 tygodni lrompleksowej rehabilitacji, dwa razy w tygodniu - dodaje Maria Wilk - Sekretarz Gminy Kobierzyce. Program będzie realizowany w Kobierzycach i Bielanach Wrocławskich przez NZOZ Przychodnia Rodzinna Kajderowicz i Biliński, Małgorzata Kajderowitz-Kowalik. Pierwsze wizyty kwalifikacyjne przeprowadzono już na początku lipca 2022r. Całkowity koszt programu to 1 mln złotych.

- To pieniądze, które jako gmina wygraliśmy w konkursie organizowanym przez Prezesa Rady Ministrów w ramach Narodowego Programu szczepień "Rosnąca Odpomość". Konkurs premiował gminy, które osiągnęły najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców. Program rehabilitacji jest realizowany dzięki odpowiedzialnej postawie naszych mieszkańców - mówi Wójt Gminy Kobierzyce - Ryszard Pacholik. COVID-19 jest chorobą wywołaną przez SARS-Cov-2, wirus z rodziny koronawirusów, która po raz pierwszy została stwierdzona w mieście Wuhan w Chinach w listopadzie 2019r, i stała się przyczyną globalnej pandemii. W Polsce na COVID-19 zachorowało ponad 6 mln osób.

Powyższy tekst autorstwa Gracjany Rutkowskiej, pochodzi z czerwcowego wydania Biuletynu Samorządowego "Kobierzyce. Moja Gmina-Moja Wieś"


znak wypunktowania treści   Ulotka informacyjna programu rehabilitacji pocovidowej
Wakacje już rozpoczęte24 czerwca 2022 r. we wszystkich szkołach odbyły się uroczystości zakończenia roku szkolnego 2021/2022. W Gminie Kobierzyce 3 250 uczniów szkół podstawowych otrzymało świadectwa ukończenia nauki w danej klasie. 434 ósmoklasistów odebrało świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Na najlepszych uczniów czekały świadectwa z wyróżnieniem i nagrody.

92 uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, zostało uhonorowanych Nagrodą Wójta. W uroczystościach zakończenia roku szkolnego uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych, a także rodzice, dla których rozdanie świadectw było szczególnie emocjonujące. Mijający, choć trudny rok szkolny zaznaczył się wieloma osiągnięciami uczniów. Dla szczególnie uzdolnionych uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Kobierzyce, mających na swoim koncie bardzo dobre wyniki w nauce oraz wybitne osiągnięcia w prestiżowych konkursach i zawodach sportowych, przygotowany jest Lokalny Program Wspierania Uzdolnionych Uczniów w kategorii: stypendia naukowe i artystyczne oraz stypendia sportowe.

( fragment notatki z Biuletynu Samorządowego Gminy Kobierzyce z czerwca 2022r )Klasa 8a Szkoły Podstawowej w Tyńcu Małym rocznika 2021/22 Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Mazowieckiego w Tyńcu Małym , klasa VIIIa, wychowawca – Aldona Mazur

Oliwia Andrzejczak / Maja Bilińska / Mikołaj Ciszewski / Dorota Dańków / Krystian Dzięgo / Julian Grzechca / Maja Gwiazda / Stanisław Kałczuga / Alicja Klim / Kuba Kmiecik / Alan Krajewski / Maja Krasińska / Kamila Krausiewicz / Antonina Nowak / Nikola Pawlak / Marta Piasecka / Wiktor Piędel / Wojciech Piotrowski / Oliwia Przypek / Beniamin Styś / Marceli Sudoł / Lena Śliwińska / Maksymilian Węgrzynowski / Blanka WojnickaKlasa 8a Szkoły Podstawowej w Tyńcu Małym rocznika 2021/22 Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Mazowieckiego w Tyńcu Małym, klasa VIIIb, wychowawca – Małgorzata Wrona

Kacper Bernaś / Samiloby Boodie / Małgorzata Drobnicka / Nikola Frąckowiak / Filip Hunker / Antonina Janicka / Krzysztof Kania / Michał Komejko / Fabian Lędźwa / Jakub Łabuda / Marcel Łoszewski / Jakub Markiewicz / Kavin Nowakowski / Kinga Patryło / Alicja Poniatowska / Stanisław Roszkowski / Igor Ryczek / Igor Sobala / Maksymilian Stacherzak / Michał Włodarczyk / Karol Wojtas / Nikita Yakovlievznak wypunktowania treści    Powrót na stronę główną

Opóźnienie na budowie ronda turbinowego w Magnicach.Opóźnienie w budowie ronda w Magnicach Przeglądając informacje z portalu "www.tuwroclaw.com" :
"Korek na obwodnicy Wrocławia", dowiadujemy się o coraz większych opóźnieniach na budowie ronda turbinowego południowego krańca AOW w Magnicach.

Poniżej fragment artykułu z "TuWrocław" :

"Pierwotnie planowano oddanie inwestycji do użytku na początku wakacji. Rondo będzie miało dwa pasy ruchu oraz dodatkowe pasy, którymi jadący DK8 od Domasławia, łącznikiem od AOW, a także DK8 od strony Kobierzyc będą mogli je ominąć. Koszt budowy to około 15 mln zł. Spółka GLP nie informuje o nowym terminie zakończenia inwestycji."Całość artykułu pod linkiem:

znak wypunktowania treści      Przeczytaj....

znak wypunktowania treści    Powrót na stronę główną
Jak zyskać do 21 tys. zł na pompę ciepła?

O programie "Moje Ciepło"Jakość powietrza w Tyńcu Małym Myślisz przyszłościowo o zaopatrywaniu domów w energię cieplną? Przyjrzyj się programowi "Moje ciepło", który polega na współfinansowaniu zakupu oraz montażu nowych pomp ciepła wykorzystywanych do celów ogrzewania lub ogrzewania i uzyskiwania ciepłej wody. To rozwiązanie zdecydowanie warto rozważyć w czasach trwającego kryzysu energetycznego. Dowiedz się, czy masz szansę na dofinansowanie z programu Moje ciepło, ile może wynieść dotacja. Nabór wniosków odbywa się do 31 grudnia 2026 r. lub do wyczerpania puli środków, więc warto zainteresować się tematem już teraz. Wnioskodawcą musi być osoba wskazana w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Więcej o programie Moje ciepło dowiesz się ze strony mojecieplo.gov.pl.


znak wypunktowania treści   Więcej o programie "Moje ciepło"